Mudi

Mudi – Az intelligens, bátor és sokoldalú magyar pásztorkutya


A mudi egy igazi különlegesség a magyar kutyafajták között. Bár kevésbé ismert, mint a puli vagy a pumi, ez az energikus, intelligens és bátor pásztorkutya méltán vívta ki a kutyabarátok elismerését. A mudi nemcsak a terelőmunkában kiemelkedő, hanem nagyszerű családi kutya, sportpartner és hűséges társ is lehet azok számára, akik értékelik aktivitását, eszét és hatalmas munkakedvét.

A mudi eredete – egy "spontán" magyar fajta

A mudi története a magyar pásztorkodás hagyományaihoz kötődik. Míg a pulit és a pumit már jó ideje tudatosan tenyésztették amíg, a mudi sokáig nem kapott akkora figyelmet. A fajta a 19. század során alakult ki a magyar terelőkutyák és különböző európai pásztorkutyák keveredéséből, így sokáig inkább "természetes szelekcióval" fejlődött.

Ha lehet hinni a történetnek, nevét Tóth Mihály bugaci számadó juhász Mudi nevű kutyájának köszönheti. Az 1930-as években kezdték el tudományosan is leírni és szelektálni a fajtát. 1936-ban ismerték el hivatalosan, de igazán a 20. század végén kezdte megkapni a neki járó figyelmet. Bár sokáig csak a magyar pásztorok ismerték, ma már a világ számos országában tenyésztik, és egyre népszerűbb sportkutyaként is.

Küllem – a mudi, a kis "farkaskutya"

A mudi közepes termetű, arányos testfelépítésű kutya, amely első pillantásra robbanékonyságot és mozgékonyságot sugall.

Méret:

  • Marmagasság: 38–47 cm

  • Súly: 8–13 kg

Szőrzete és színe:
A mudi szőrzete egyedülálló: a teste nagy részén göndör vagy hullámos, míg a feje és a lábai rövidebb, simább szőrzettel fedettek. Ez a természetes bunda kiválóan ellenáll az időjárásnak, így a mudi jól tűri a hideget és a meleget is.

A fajta egyik érdekessége a rendkívül változatos színvilága:

  • Fekete

  • Fehér

  • Fakó (barnás-sárgás árnyalat)

  • Csokoládé

  • Cifra (merle: foltos mintázatú)

  • Hamuszürke

A cifra (merle) minta különösen lenyűgözővé teszi a fajtát, és bár nem minden egyed örökli ezt a mintázatot, a mudira jellemző genetikai jellegzetesség.

Fülek és farok:
A mudi fülei jellegzetesen "denevérszerűek" – mindig felállnak, és folyamatosan mozognak, mintha radarok lennének. Ez is mutatja, hogy a mudi figyelmes, éber és állandóan készen áll a cselekvésre.

A fajtánál előfordul természetes rövidfarkúság is, ami azt jelenti, hogy egyes egyedek nagyon rövid farokkal születnek, míg mások hosszú farkúak.

Jellem és viselkedés – a mudi a pásztorok titkos fegyvere

A mudi híres rendkívüli intelligenciájáról, függetlenségéről és munkakedvéről. Nem véletlen, hogy a pásztorok egyik legértékesebb segítője volt: nemcsak terelni tudott, hanem a nyáj védelmében is jeleskedett.

Nagyon gyorsan tanul
– egy jól motivált mudi szinte pillanatok alatt elsajátítja az új parancsokat.

Önálló gondolkodásra képes

– a terelőkutyákra jellemző, hogy gyorsan döntenek, és a mudira ez fokozottan igaz.

Nagyon aktív

– igényli a mozgást, a kihívásokat és a mentális stimulációt.

Védelmező természetű

– bár nem agresszív, ha kell, bátran kiáll a gazdája vagy a családja mellett.

A mudi rendkívül éber és figyelmes kutya, amely szinte soha nem pihen. Folyamatosan figyeli a környezetét, ezért kiváló házőrző is. Ugyanakkor rendkívül ragaszkodó, és szeret részt venni a gazdája életében – számára a családja mindenek felett áll.

A mudi és a kutyás sportok

A mudi az egyik legsokoldalúbb kutya, ha sportokról van szó. Hihetetlen gyorsasága, rugalmassága és intelligenciája miatt az alábbi sportokban különösen jól teljesít:

  • Agility – a gyorsaság és fordulékonyság miatt az egyik legjobb versenyző ebben a sportágban.

  • Obedience (engedelmességi versenyek) – kiválóan tanítható, így a fegyelmezett munkát igénylő sportokban is remekel.

  • Frizbi – a mudik szinte repülnek a levegőben!

  • Terelőversenyek – hiszen eredetileg is erre a célra tenyésztették.

A mudi ösztönösen terel, ezért akár egy kisebb kertben is megpróbálhatja a családtagokat "összeterelni" – ez sokszor vicces, de mutatja, milyen mélyen benne él a terelési vágy.


Kinek ajánlott a mudi?

A mudi fantasztikus társ, de nem való mindenkinek.

Ajánlott azoknak, akik:

✔️ Aktív életmódot folytatnak, és szeretnek sokat mozogni.
✔️ Szeretnének egy intelligens, könnyen tanítható kutyát.
✔️ Kutyás sportokkal szeretnének foglalkozni.
✔️ Olyan kutyát keresnek, amely kiváló házőrző, de családbarát is.

Nem ajánlott azoknak, akik:

❌ Nyugodt, kevés mozgásigényű kutyát szeretnének.
❌ Kevés idejük van a kutya nevelésére és foglalkoztatására.
❌ Nem tudják biztosítani a kutya napi szellemi és fizikai stimulációját.

Összegzés

A mudi egy igazán különleges és ritka magyar pásztorkutya, amely kiemelkedő intelligenciával, bátorsággal és energiával rendelkezik. Egyetlen pillanat alatt képes váltani a játékból a komoly munkába, és gazdájának mindig maximális figyelmet szentel.

Ha valaki olyan kutyát keres, amely nemcsak okos, hanem elképesztően gyors, atletikus és szeret dolgozni, akkor a mudi az egyik legjobb választás lehet. A fajta egy igazi kincs, amely méltó a nagyobb elismerésre – akár terelőmunkára, akár sportolásra, akár egy aktív család hűséges társaként.



MUDI fajta standard: 238 sz. FCI standard (2023)

SZÁRMAZÁSA: Magyarország
FELHASZNÁLÁSA: Terelőkutya. Bátor viselkedése miatt a pásztorok körében a nagyobb testű, vagy nehezen kezelhető állatok terelésére is igen kedvelt. Vaddisznó hajtóvadászatra is használják. Kitűnő őrző-védő, sport-, és kísérőkutya. Házőrző, és jelzőkutya. Kedvelt házi eb. Viszonylag rövid szőrzete és kitűnő alkalmazkodóképessége miatt lakásban is nehézség nélkül tartható.
FCI BESOROLÁSA:
1. fajtacsoport: Őrző- és terelőkutyák (a svájci havasi kutyák kivételével)
1. szekció: Terelőkutyák
Munkavizsga nélkül.
RÖVID TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS: A XVIII - XIX. században magyarországi terelő pásztorkutyák és feltehetőleg különféle állófülű német juhászkutyák spontán keveredéséből alakult ki.
ÁLTALÁNOS MEGJELENÉS:
Középnagy testű juhászkutya fajta. Feje megnyúlt, elkeskenyedő. Füle felálló. A törzs felső vonala hátrafelé enyhén lejt. Szőrzete a végtagok elülső részén rövid, sima, máshol hosszabb, és erőteljesen hullámos, göndörödésbe hajló. Igen sokszínű fajta.
FONTOS MÉRETARÁNYOK:
Törzshossz/marmagasság: 103-105/100
Mellkasmélység/marmagasság: 40-45/100
Mellszélesség/marmagasság: 30/100
Fejhossz/marmagasság: 40-45/100
Fanghossz/fejhossz: 40/100
Fülhossz/fejhossz: 45/100
Fejszélesség/fejhossz: 58-63/100
VISELKEDÉS ÉS JELLEM: Élénk vérmérsékletű, rendkívül tanulékony, bátor, éber, mozgékony, munkát kedvelő, értelmes és alkalmazkodóképes.
FEJ: A mudi legtetszetősebb része a feje. A szemlélőben a figyelmes, éber, mindig tettre kész, jókedvű, értelmes állat benyomását kelti, a félénkség, a passzivitás és az agresszivitás legcsekélyebb jele nélkül. A fej ék alakú, az orr irányában egyenletesen elkeskenyedő.

KOPONYA RÉSZ
Koponya: A koponya és a homlok csak enyhén domború. A szemboltívek csak kissé fejlettek.
Stop: Enyhe.
ARC RÉSZ
Orrtükör: Keskeny, elöl lekerekített, közepesen tág orrlyukakkal. Színe fekete, kivéve a barna, hamvas barna és ezek merle változata, ahol barna. Hamvas és ennek merle változatánál kék. Fakó és fehér kutyáknál kívánatos a fekete, de elfogadott a kék és barna.
Fang: Közepesen erős, az orrhát egyenes.
Ajkak: Szorosan a fogsorhoz simulóak. A szájzug kissé csipkézett. Az ajkak pigmentáltsága az orrtükör pigmentáltságával egyező.
Állkapocs/Fogak: Teljes, ollós harapás. Szabályos, középnagy fogak.
SZEMEK: Mandulavágásúak, és kissé ferdén ülőek. A szemszín minél sötétebb legyen. A cifra (merle) színváltozatnál nem hiba a részben vagy egészben kékszem. A szemhéjszélek feszesek, jól pigmentáltak.
FÜLEK: Magasan tűzött állófülek. Fordított V-alakúak, jól szőrözöttek, a szőrszálak a fülkagyló peremén túlnyúlnak. A fülmozgás igen élénk, a fülkagylót egymástól függetlenül is képes radarszerűen körbeforgatni. A fül kb. 10-15 %-kal hosszabb, mint tövének szélessége.
NYAK: A kissé magasan illeszkedő nyak a vízszintessel 50-55 fokos szöget zár be. Középhosszú, kissé ívelt, jól izmolt. Lebernyege, és szőrnyakörve nincs. Kanoknál kevéssé fejlett sörény előfordulhat, de sohasem lehet feltűnő.
TÖRZS
Felső vonal: Enyhén lejt a far irányába.
Mar: Kifejezett és hosszú, izmolt.
Hát: Egyenes, közepesen hosszú.
Ágyék: Rövid, és feszes kötésű.
Far: Rövid, csapott, közepesen széles, jól izmolt.
Mellkas: Elülső része kissé domború. Mélysége a könyökig ér. Bordázata nem dongás, inkább lapos.
Alsó vonal: Hátrafelé kismértékben felhúzott.
FAROK: Középmagasan tűzött. Nyugalmi állapotban lóg, a farok alsó harmada ilyenkor a vízszinteshez közelít. Feszült figyelem, és élénk mozgás közben farkát sarlósan a hát vonala fölé emeli. A farok dúsan szőrözött, alsó élén a szőrszálak hossza akár a 10-15 cm-t is elérheti. A veleszületetten rövid vagy hiányzó farok elfogadott.
VÉGTAGOK
ELÜLSŐ RÉSZ
Lapocka, váll: A lapocka mérsékelten dőlt, jól izmolt. A szügy első része lekerekített, a mellcsont csúcsa csak kissé áll ki.
Felkar: Középhosszú.
Könyök: Szorosan a testhez simul.
Elülső lábtőizület: Feszes, száraz.
Elülső lábközép: Meredek.
Elülső mancsok: Kerek, szorosan egymás mellett álló ujjakkal. Az ujjak között és alatt csak kevés szőr található. A talppárna rugalmas. A karmok palaszürkék és kemények.
HÁTULSÓ RÉSZ
Általános: A hátulsó végtagok csak kissé hátraállítottak.
Comb: Hosszú, gazdagon izmolt.
Hátulsó lábközép: Rövid és meredek.
Hátulsó mancsok: Az elülsőkkel azonosak. A fattyúujjak nem kívánatosak.
MOZGÁS: A mudi mozgását az aprózó ún. tipegő lépés, lendületes ügetés, és térnyerő vágta jellemzi.
BŐR: Feszes, ránctalan.
SZŐRZET
A fejet, és a végtagok elülső részét rövid, egyenes lefutású, simán fekvő szőr borítja. A test többi részén egységesen erősen hullámos, esetleg csigás lefutású, dús és mindig fényes, mintegy 3-7 cm hosszú a szőr. Helyenként szőrléceket, forgókat alkot. Leghosszabb az alkar, a comb hátulsó részén és a farok alsó élén, ahol határozott szőrzászlót alkot.
Szín:

  • Fekete
  • Fehér
  • Fakó (bézstől - vörösig)
  • Hamvas (kék)
  • Barna
  • Hamvas-barna
  • Cifra (Merle), azaz a fent említett színek merle faktor által hígított pigmentű mintázatai.


Kisméretű fehér jegyek megengedettek, de nem kívánatosak, 5 cm-nél kisebb átmérőjű mellfolt, és fehér tűzés a lábujjakon megengedett, de nem kívánatosak.
MÉRET
Marmagasság:
Kanok: 41-47 cm, ideális méret: 43-45 cm
Szukák: 38-44 cm, ideális méret 40-42 cm
HIBÁK
Az előbb említett pontoktól való minden eltérés hibának tekintendő, amely értékelésének pontos arányban kell állnia az eltérés fokával, valamint a kutya egészségére és jólétére gyakorolt hatásával.
KIZÁRÓ HIBÁK

  • Agresszív vagy túl félénk viselkedés.
  • Bármely kutya, amelyen egyértelműen fizikai vagy viselkedési rendellenességek mutat.
  • Foltos vagy hússzínű orrtükör (kivéve a kismértékű foltozottság a cifra mintázatoknál).
  • Ollós harapástól eltérő harapás. A P1 és M3 fogak hiányán kívül bármely más foghiány.
  • A fekete színű kutyáknál a sárga szem.
  • Lógó fülek
  • Rövid, sima, fekvő szőrzet az egész testen; hosszú szőr a fejen; nemezesedésre hajlamos szőrzet.
  • Szálkás szőr.
  • Standardban felsorolt színektől eltérő szín vagy jegy.
  • A standard leírásban rögzített méretektől való eltérés.
  • Toy jelleg (rövid fej, kerekded agykoponya, erős stop, kerek szem).


MEGJEGYZÉS
A kanoknak két, teljes egészében a herezacskóban elhelyezkedő, szemmel láthatóan normálisan fejlett herével kell rendelkezniük.
Kizárólag tünetmentes, klinikailag is egészséges, a fajtajelleget jól mutató kutyák tenyészthetők.